• آدرس: تهران،جاجرود، بازار مبل کمرد، نبش مهستان ، فروشگاه مبل فانه

سبک مدرن در‌مقابل معاصر Contemporary .VS Modern

سبک مدرن در‌مقابل معاصر Contemporary .VS Modern

سبک مدرن در مقابل معاصر  Contemporary .VS Modern

سبک مدرن Modern

   طراحی مبلمان "مدرن" دقیقاً جدید نیست. بلکه؛ جنبش مدرنیستی در اوایل دهه 1900 آغاز شد و در واقع مبلمان ساخته شده در دوره مدرنیسم به عتیقه‌های بسیار کلکسیونی، کمیاب و گران‌قیمت تبدیل شده‌اند.

مدرن

   این سبک توانست با صندلی‌هایی که انحنای بدن انسان را تقلید می‌کردند، میزهای روی پایه به جای پایه‌ها، و نیمکت‌هایی زاویه‌دار با کوسن‌های مخملی و روکش‌های چرم نسبتاً گرد، مبلمان با خطوط تمیز و فرم های اولیه؛ عموم خریداران مبلمان که تا قبل از این به سبک‌های مورد تایید خانواده سلطنتی بریتانیا عادت کرده بودند را، شوکه کند.

   اینها سبک‌های جدیدتری هستند که بدون هیچ گونه پایبندی به یک دوره زمانی خاص، توسعه یافته‌اند. آنها تمایل دارند خطوط بین هنری و کاربردی را محو کنند و اغلب، چندین نوع  سبک سنتی مبلمان را با هم ترکیب می کنند.

   برای شناخت بیشتر سبک مدرن به مواردی از زیر مجموع های  آن می پردازیم؛

 سبک مدرن: آرام Relaxed Modern

   زیبایی‌شناسی مینیمالیستی را دربرمی‌گیرد و به دنبال ایجاد حسی آرام و در عین حال پیچیده است؛ همراه با عناصر نرم و براق مانند پارچه مخملی و فلزات

آرام

سبک مدرن: صنعتی Industrial

   سبک رایجی نیست، درواقع الهام گرفته شده از انبارها و همچنین کارخانه‌های انقلاب صنعتی است. ازاین‌رو، تمرکز اصلی آن استفاده از مواد اولیه و عملکرد خالص، مانند پیچ‌ها و چرخ‌ها وسایر قطعات سخت‌افزاری است؛ با پرداخت‌های پریشان و جزئیات طراحی کاربردی که معمولا از فلز، چوب یا بتن تشکیل شده است. جزئیات آنها معمولاً چشمگیر است و خطوط بدون تزئین، با رنگ‌های خاکستری، مشکی یا قهوه‌ای است؛ زیرا حس دوام و حالت صنعتی را القا می‌کنند.

صنعتی

   بهترین نمونه‌های سبک صنعتی میزهای قهوه‌خوری هستند که از چوب اصلاح‌شده، صندلی‌های فولادی و قفسه‌های کتاب فلزی ساخته شده‌اند. بعلاوه، این اقلام مبلمان اغلب با سایر اقلام صنعتی مانند وسایل روشنایی به سبک قدیمی با قرقره یا چراغ های خطی برجسته می‌شوند.

سبک مدرن: میانه قرن Mid-Century Modern

در ایالات‌متحده ایجاد شد. مبلمان، معماری و طراحی گرافیک را پوشش می‌دهد. این ویژگی استفاده از انواع مختلف مواد درترکیب با خطوط تمیز و منحنی‌های ظریف است.

میانه قرن

 سبک مدرن: مینیمالیست Minimalist

نتیجه یک سبک ساده و در عین حال رنگارنگ است که به قطعات سودمند با اشکال گرد و بدون لبه علاقه دارد. دراینجا هیچ تزئینات شیک یا فانتزی وجود ندارد.

مینیمالیست

سبک معاصر Contemporary

   مبلمانی هستند که دراینجا و اکنون محبوب هستند. با رنگ‌های یکدست، خطوط براق، رنگ‌های خنثی و مواد مختلف مانند فلز و شیشه مشخص می‌شود. این سبک مناسب فضاهای باز بزرگ و رنگ‌های روشن است. نور همچنین یک عنصر مهم در سبک معاصر است که در آن نور طبیعی فراوان و همچنین نور مصنوعی به شکل لامپ و وسایل روشنایی وجود دارد.

معاصر1

   مبلمان معاصر طیفی باور نکردنی از انتخاب‌ها را ارائه می‌دهد. از جمله؛ مبلمان ارگونومیکی  که برای بهبود حس تعادل در افراد طراحی شده؛که هنگام مطالعه بیشتر بیاموزند. تخت رباتیک مورفی (تخت تا شو دیواری) تا در طول روز فضای بیشتری در یک آپارتمان کوچک ایجاد کند. صندلی هوشمند با حسگرهایی که به آنها کمک می کند که وضعیت بدنی خوبی داشته باشند. میزهای درام، وجود دارد که به عنوان مبلمان به فروش می رسد که به طور خاص برای کمک به افراد افسرده برای بیان احساسات خود طراحی شده است.

معاصر2

   مواردی چند از زیر مجموع های سبک معاصر  عبارتند از؛

سبک معاصر: اسکاندیناوی Scandinavian Contemporary 

در اوایل قرن بیستم محبوبیت یافت. از سه اصل پیروی می کند: عملکرد، مینیمالیسم و سادگی؛ که اغلب با چوب طبیعی ساخته می شون.

اسکاندیناوی

سبک معاصر: انتقالی transitional contemporary

   طراحی سنتی و معاصر را با هم ترکیب می کند تا ترکیبی منسجم از کلاسیک و پیچیدگی ایجاد کند، اغلب دارای اشکال هندسی یادآور مبلمان سبک مدرن، همراه با رنگ خنثی، قاب های طلاکاری شده و چوب تیره است و با وجود استفاده از طرح‌های رنگی ساده، خطوط مستقیم، روکش‌های نرم و جدیدترین مواد، در عین حال ظریف و راحت است.

انتقالی

سبک معاصر: ساحلی Coastal (دریایی Nautical) (مدیترانه ای Mediterranean)

   از طراحی خانه‌های کلاسیک کشورهای مدیترانه‌ای، به‌ویژه اسپانیا، یونان و ایتالیا الهام گرفته شده، ساحل عنصر بزرگی در این طراحی است. بافت‌ها و الگوهای موجود در آن پیچیده و دقیق هستند. این سبک با الهام گرفتن از اقیانوس و دریا و دریانوردی؛ به فضا احساس، تعطیلات و راحتی و آرامش خالص را القا می کنند. از مواد طبیعی مشتق شده از سنگ، چوب، حصیر، طناب، صدف، شن و شیشه استفاده می کند و با جزئیات تزئینی که از دریا و عناصر آن گرفته شده؛ مانند لنگرها، کشتی‌ها یا صدف‌ها، تکمیل می‌شود.

ساحلی

   با وجود شباهت‌های بالا بین دو سبک دریایی و مدیترانه‌ای ، آنها از نظر تم رنگ تفاوت‌هایی دارند؛ اتاق‌هایی با تم آبی مکان‌های مناسبی برای مبلمان به سبک دریایی هستند. زیرا؛ از رنگ های سرد مانند آبی، سبز، سفید و بنفش در این سبک استفاده می‌شود. اگرچه رنگ سفید رنگی یکنواخت به فضا می‌دهد، آبی یک عامل پاپ را به ارمغان می‌آورد.

دریایی

   در حالی که برای سبک مدیترانه‌ای، باید از مواد طبیعی و رنگ‌های خاکی بیشتری مانند آجر، آبی تیره یا سفالی در دکوراسیون استفاده کنید. چرا که، در این سبک بیشتر از رنگ‌های آفتابی، گرم با تم اقیانوسی مانند آبی، بژ و سفید استفاده می‌شود.

مدیترانه