• آدرس: تهران،جاجرود، بازار مبل کمرد، نبش مهستان ، فروشگاه مبل فانه

سبک سنتی در مقابل روستایی Rustic  .VS Traditional

سبک سنتی در مقابل روستایی Rustic .VS Traditional

سبک سنتی Traditional 

  عموما متعلق به قرن نوزدهم است؛ دارای خطوط مستقیم، پایه‌های مخروطی، و تزئینات برازنده زیادی است.همه چیز این سبک در‌مورد راحتی، گرما، آشنایی و نظم قابل پیش‌بینی است. اغلب دارای رنگ‌های گرم مانند کرم، طلایی، خاکستری و قهوه‌ای بعلاوه کوسن‌های مخمل خواب‌دار، پارچه‌های ظریف و چوب‌های تیره است.

سنتی

    برای شناخت بهتر سبک سنتی به مواردی از زیر‌مجموعه‌های آن می‌پردازیم؛

سبک سنتی: پنسیلوانیا هلند Pennsylvania Dutch

   در آمریکا محبوبیت زیادی پیدا کرد. هلندی‌های پنسیلوانیا اولین مهاجران آلمانی به آمریکا بودند و البته بسیار مذهبی، که ریاضت و ساده زیستی را از فضیلت‌ها می‌شمردند؛ بنابراین بسیار کاربردی با خطوط ساده و مستقیم، در عین حال بسیار رنگارنگ است که با آثار هنری و نقاشی عامیانه تزئین شده است.

پینسیلوانیا

انواع آن شامل؛

چیپندیل Chippendale

   مورد توجه افراد ثروتمند که دارای تأثیرات گوتیک، چینی و فرانسوی است. از نشانه‌های این سبک استفاده از پایه های توپی، پنجه‌ای و کابریول، و افزودن یک طومار پدینت شکسته در بالا است.

چیپیندیل

شرایتون Sheraton

   دارای پایه‌های ظریف و منبت‌های پیچیده است.

شرایتون

هپل وایت Hepplewhite

   در ایالات متحده محبوب شد که دارای تأثیرات نئوکلاسیک و ظاهری بسیار ظریف است. از پایه‌های مخروطی و خاتم‌کاری زیادی استفاده می کند.

هپل وایت

سبک سنتی: استعمار آمریکا American Colonial

   ترکیبی از عناصر بسیاری از سبک‌های مبلمان سنتی است که در طول تاریخ اولیه ایالات متحده محبوب بوده‌اند. بنابراین دارای ویژگی‌هایی از سبک‌های مبلمان Jacobean، William and Mary، Queen Anne، Pennsylvania Dutch و Chippendale است.

استعمارآمریکا

سبک سنتی: استعماری Colonial

   از خانه‌هایی که توسط مستعمرات آمریکایی رایج شده بود الهام می‌گیرد. کاربردی و محکم و بادوام، ساخته شده از افرا یا بلوط، باخطوط تمیز و بدون تزئین و معمولاً خاکی و کم رنگ هستند مانند قهوه ای، سبز، بژ و زرد کم رنگ.این سبک برای طراحی‌های داخلی مینیمالیستی و مدرن مناسب است؛ و از آنجایی که از مواد طبیعی نیز استفاده می کند، می‌توان آن را در دکوراسیون روستایی نیز به کار برد.

استعماری

سبک سنتی: هالیوود Hollywood Regency

   همیشه ماکسیمالیست‌ها را به خود جذب می کند و هرگز از مد نمی‌افتد. در واقع کمدهای آینه‌دار و میزهای کنار تخت حاصل همین سبک است. با زیبایی پر زرق و برق و ظریف، اشکال هندسی، خطوط براق و عناصر طراحی تصادفی تعریف می‌شود؛ که معمولاً دارای رنگ‌های جسورانه، پرداخت‌های براق و مواد مجلل مانند برنج، کریستال و مخمل و جزئیات آینه‌ای یا فلزی چشم نواز است.

هالیوود

سبک سنتی: کولی Bohemian

   مملو از انرژی، خلاقیت و چیزهای جالب برای دیدن است. این سبک با دکوراسیون تخیلی، راحت و عجیب و غریب، ادراکات مدرن را به چالش می‌کشد. زیرا علی‌رغم اینکه جنبه‌های مشابهی در منحصر به فرد بودن طراحی و سطح راحتی لوکس دارد، هیچ دستورالعمل دقیقی ندارد و هیچ دو اتاقی در آن مشابه هم نیست، یک انتخاب کاملا ماجراجویانه است که معمولاً از عناصری که در مغازه‌های قدیمی، سمساری‌ها یا دستفروشی ها دیده می‌شوند، استفاده می‌کند .

کولی

دراین سبک الگوهای چشم نواز و بافت‌های غنی با رنگ‌های پایه‌ای، سبز تیره، قهوه‌ای و خاکستری که با بنفش پر جنب و جوش، نارنجی سوزان و فیروزه‌ای تزیین شده، ترکیب می‌شد.

سبک سنتی: آمیش Amish

   این مبلمان، توسط مردم آمیش (یک خرده فرهنگ مسیحی ) با ساختار بسیار بادوام و توجه خالص به جزئیات، با مواد طبیعی مانند پشم و چوب سخت به رنگ های زمینی مانند بژ، سبز و قهوه، ساخته شده است؛ که اغلب با دیگر عناصر طراحی بومی مانند ، سفال، لحاف و سبدهای دست ساز برجسته می‌شوند.

آمیش

سبک سنتی: ماموریت Mission

   در قرن نوزدهم ایجاد شد، که به خاطر قطعات مینیمالیستی و در‌عین حال کاربردی‌اش، از ترکیب دو ماده طبیعی چوب و چرم، در طول قرن بیستم به شهرت رسید. مبل راحتی در این سبک معمولاً با الگوهای هندسی و نازک‌کاری خام، به روی چوب‌های سخت مانند بلوط و ماهون، با روکش چرم و پارچه‌های بافته شده به رنگ های سبز، قهوه‌ای، خرمایی یا هر رنگی که زیبایی طبیعت را القا می‌کند، به یک طراحی داخلی کاملاً روستایی دست یافته.

ماموریت

سبک سنتی: هنر و صنایع دستی Arts and Craft

با طراحی بسیار کاربردی و ساده از مواد طبیعی، بوجود آمد. جنبشی که به دنبال بازپس گیری هنر و صنعت کالایی، بود که قبل از انقلاب صنعتی، اغلب با دست تولید می‌شد.

هنرصنایع دستی

سبک سنتی: کلبه Cottage

   برگرفته از خانه‌های سنتی روستایی آمریکا و انگلیس است که به آنها کمی مدرنیته می افزاید. البته، بیشتر روستیک است؛ چراکه، در طراحی به سبک خانه‌های مزرعه استفاده می‌شود. معمولاً از مواد طبیعی مانند چوب و پنبه و کتان با طرح‌های گلدار، چهارخانه و طرح رنگی روشن استفاده می کند، اغلب در نزدیکی آن‌ها سبدهای بافته شده و لحاف قرار دارد. معمولاً در چهار دسته موجود است؛ فرانسوی، انگلیسی، ساحلی و روستایی. در کلبه فرانسوی معمولاً از رنگ‌های زرد روشن، بنفش و قرمز استفاده می کنند.

کلبه

سبک سنتی: گوتیک Gothic

   آغاز آن در اروپای قرون وسطی بود. اغلب سنگین، بادوام و مناسب طراحی به سبک باستانی است. معمولاً از چوب‌های تیره رنگ مانند بلوط، گیلاس یا ماهون و سخت افزارهای فلزی تیره، دستگیره‌های برنجی یا آهنی و رنگ‌های معمولاً بنفش تیره، سیاه، قرمز تیره، خاکستری تیره و سایر رنگ‌های تیره، ساخته می‌شوند. اغلب با کنده کاری‌های پیچیده، آهن فرفورژه و رنگ‌های جواهر مانند و پارچه‌های غنی مانند مخمل و پارچه‌های ابریشمی طاق‌ها و موضوعات مذهبی مانند گارگویل و صلیب تزئین می‌شوند.

گوتیک

سبک سنتی: کشور انگلیسی English Country

   متاثر از ظاهر روستایی مناطق اطراف انگلیس است و همه چیز در مورد برانگیختن حس آرامش و گرما است، بعلاوه ظرافت، راحتی و کاربردی بودن. تمرکز اصلی آن بر روی کاردستی و کیفیت طولانی مدت است. از این رو، دارای چوب‌های سخت مانند چوب ماهون و بلوط با حکاکی‌های بسیار پیچیده و همچنین پرداخت‌های غنی است؛ که با پارچه‌های ظریفی مانند کتان یا مخمل روکش شده‌اند.

کشورانگلیس

سبک سنتی: ویکتوریایی Victorian

دوره ویکتوریا آغاز انقلاب صنعتی بود، بنابراین مبلمان ویکتوریایی نیز اولین سبک مبلمانی است که توانست از مزایای تولید صنعتی استفاده کند و دارای چوب سخت و نسبتا سنگین با روکش تیره است.

ویکتوریایی

سبک سنتی: آسیایی Asian

   از کشورهای مختلف آسیا الهام می‌گیرد و از عناصر چوبی مانند بامبو و حصیر، رنگ‌های غنی مانند قرمز و زرد، سفید و سبز، شخصیت‌های فرهنگی مانند اژدها و تأثیرات مذهبی مانند خدایان بودا و هندو استفاده می‌کند. برای نمونه؛ طراحی مینیمالیستی تمیز و ساده ژاپنی آرامش محض را به نمایش می‌گذارد. تزئینات کمتری وجود دارد و دیوارها در رنگ های خنثی سفید، خاکستری یا قهوه‌ای هستند.

آسیایی

 سبک روستایی  Rustic

   مربوط به قرن هفدهم است و همزمان با سبک سلطنتی(کلاسیک) برای اشراف، عموم مردم از این سبک بهره می بردند. دارای خطوط ساده و بدون تزئین، رنگ‌های گرم بر رنگ‌های تیره غالب‌اند و با استفاده از چوب، پوست، کتان و پنبه، به دنبال ایجاد حس گرما و آرامش در محیط است  و کاملا غیررسمی .

روستایی

   برای آشنایی بهتر با سبک روستایی به مواردی از زیر مجموع های  آن را می پردازیم؛

سبک روستایی:  ژاکوبین Jacobean

   در دوران رنسانس اولیه انگلیسی منشا گرفت. با استفاده از خطوط مستقیم و پرداخت های تیره و کنده‌کاری‌های تزئینی  مشخص می شود.

ژاکوبین

ژاکوبین1

سبک روستایی:  ویلیام و مری William and Mary

   دارای پایه‌های ترومپت شده هستند؛ که اغلب به پایه‌های توپی اسپانیایی ختم می‌شود و به شدت تحت تأثیر طراحی مبلمان هلندی و چینی است. چرا که اغلب آثار لاکی شرقی را نشان می دهند.

ویلیام

سبک روستایی:  ملکه آن Queen Anne

   در قرن هجدهم، زمانی که ویلیام سوم و ملکه آن درانگلستان سلطنت می‌کردند، رواج یافت. صندلی‌ها با پشتی کمانچه و پایه پد یا دریک و کشوها با بال خفاشی محبوبیت داشتند.

ملکه آن

ملکه آن