• آدرس: تهران،جاجرود، بازار مبل کمرد، نبش مهستان ، فروشگاه مبل فانه

سبک کلاسیک در مقابل نئوکلاسیک  classic VS. Neoclassical

سبک کلاسیک در مقابل نئوکلاسیک classic VS. Neoclassical

سبک کلاسیک در مقابل نئوکلاسیک

 classic VS. Neoclassical  

سبک کلاسیک  (سلطنتی یا رویال یا باروک)

 تا اواخر قرن هفدهم برای سلاطین ، دربار و اشراف به کار می رفت. این سبک تا حد‌ زیادی مدیون نفوذ آسیایی‌ها بود که در قرن هفدهم اروپا را فرا‌گرفتند. در این زمان چوب‌های سنگین استوایی نیز‌به اروپا آورده شد و از‌آن‌ها مبلمانی ساخته شد که بیشتر از ذائقه «شرقی» به عاریت گرفته شده بود

کلاسیک

   کمدها به سبک رخت آویزکاربرد عمومی‌تری پیدا کردند. آینه‌ها دیگرچیزکمیابی نبودند. فریم‌ها حکاکی ولاکی شده وبا خیاطی تزئین شده بودند. مدها با سرعت زیادی جانشین یکدیگر شدند. تخت‌های بزرگتراین دوره، دارای تستر(سایبان)، پشت وانتهای گلدانی وقرنیزهای قالب‌گیری شده با ارتفاع زیاد بودند.

کلاسیک1

   برای آشنایی بهتر با سبک کلاسیک به این سبک در کشورهای مختلف می پردازیم؛

 کلاسیک ایتالیایی

   اگرچه در معماری، نقاشی و مجسمه سازی ایتالیایی بود که سبک باروک تکامل یافت، ایتالیا اولین کشوری نبود که این سبک را در مبلمان به کار‌برد. مبلمان پر‌زرق‌و‌برق که  با نقش و نگاری مانند کوپید، آکانتوس، صدف‌ تزئین شده بود ‌و صندلی‌ها و چهارپایه‌هایی با دسته‌ها و پایه‌های طومار شده اغراق‌آمیز که با مخمل‌ها و میزهای ظریف تراشیده شده و کمد‌های چوبی و آبنوس زیبا با تزئینات منبت‌کاری شده نمونه‌ای از مبلمان ایتالیایی باروک متأخر است.

ایتالیایی

ایتالیایی

کلاسیک فرانسوی (پاریسی)

 ،برای اولین بارکارخانه ای توسط لویی چهاردهم، برای تولید مبلمان و‌اثاثیه لوکس ازجنس ‌لاک، لاک‌پشت وعاج منبت‌کاری شده یا چوب‌های خارجی سرتاسرروکش شده با طلا، نقره (به صورت برجسته) وبرنج مس و مروارید   برای کاخ‌های سلطنتی و‌ساختمان‌های ملی تاسیس شد.

پاریسی

   طراحی داخلی آنها با طلا، برنز، عتیقه جات، پارچه‌های بافت‌دار و هنرهای خوش ذوق با رنگ‌هایی که در همه جا از گل گرفته تا پارچه وجود داشتند، همراه بود.

پاریسی1

کلاسیک انگلیسی

   مبلمان سبک‌تر، تکمیل‌تر و با نیازهای مختلف سازگارتر شدند. گردو چوب مورد علاقه بود، اگرچه استفاده از بلوط در مناطق کشور برای نسل‌های زیادی ادامه داشت. فرآیندهای جدیدی ظاهر شد، به ویژه روکش کردن سطوح وسیع با ورقه‌های نازک چوب.

انگلیسی 

کلاسیک فلاندر و هلند

   طراحی ساده‌تر‌و ترجیح پانل‌های قالب‌گیری شده بر‌تزئینات حکاکی شده، بیانگر بی‌میلی این کشورها به این سبک است. کمدهای بلوط با چهار در‌و صندلی‌هایی با پشتی‌های مخملی یا چرمی که با میخ در جای خود قرار می‌گیرند، معمولی هستند.

 فنلاندر

سبک نئوکلاسیک neoclassical

   در قرن هجدهم زمانی که مردم شیفته تمدن‌های باستانی روم و یونان شدند، درواقع، برای مخالفت با سبک کلاسیک مجلل و باشکوه سلطنتی، ایجاد شد. این سبک مبلمان عناصر کلاسیک و مدرن را ترکیب می‌کند وهمیشه مترادف سادگی، ظرافت، صراحت، تقارن و تعادل است. هنوز جزئیات تزئینی کلاسیک زیادی، مانند رنگ‌‌آمیزی ظریف وگاهی ورق‌طلا و کنده‌کاری دقیق درآن وجود دارد.

   این سبک با ترکیب عناصر، مواد و تزئینات باکیفیت مانند شمعدان، آینه و عکس‌های بزرگ؛ با عناصر مینیمالیستی‌تر طراحی مدرن، سبکی پیچیده و درعین‌حال کاربردی برای زندگی روزمره ایجاد می‌کند. قانون مهم این سبک این است که افراط و تفریط قابل تحمل نیست.

نئوکلاسیک

   نئوکلاسیک درابتدا، درایتالیا و پس از آن در سه سبک زیر گسترش یافت؛

نئوکلاسیک: فرنشین Directoire :

   ترکیبی از سبک لویی شانزدهم و سبک امپراتوری، عناصر اصلی آن کمد، صندلی و بوفه‌های چوب ماهون بود و با ستون‌ها، شیرهای بالدار، ابوالهول و نمادهای تاریخی تزئین شده بود.

فرنشین

نئوکلاسیک: امپراتوری Empire

   سبکی که هنوز به خاطر ریاضتش در یادها مانده. با سطوح صاف از چوب ماهون و گردوی هندی با تزئینات برنزی که برای تزیین بازوهای صندلی یا پایه‌ی میزهای قهوه‌خوری استفاده می‌شد.

امپراتوری

نئوکلاسیک: مرمت Restoration

سبکی که درآن کار صنعتگر با تولید انبوه کارخانه‌ها جایگزین شد. اثاثیه همچنان زیبا، اما کاربردی‌تر بودند. چوب‌های مورد استفاده چوب ماهون، گردو، افرا و سرو با تزیینات چوب گل محمدی و فلز.

   نوع دیگری از دسته بندی سبک نئوکلاسیک بر‌اساس کشورهاست؛ چراکه هر یک از کشورها نام متفاوتی به این سبک نهادند؛ درفرانسه به سبک لویی شانزدهم، درانگلستان به گرجی متأخر، درایالات‌متحده به سبک فدرال وامپراتوری و در بعضی جاها به عنوان سبک یونانی یا اتروسکی معروف است.

نئوکلاسیک فرانسوی: لویی شانزدهم Louis XVI

   درست قبل ازاینکه انقلاب فرانسه سلطنت را از بین ببرد، محبوبیت پیدا کرد. علیرغم نامگذاری آن، این سبک درواقع برای ملکه، ماری آنتوانت طراحی شده بود. با خطوط مستقیم و فرم‌های مستطیل و با استفاده از گزیده‌ای از زیورآلات کلاسیک و تأثیرات یونانی-رومی مشخص می شود. درآن از بسیاری از نقوش کلاسیک و منبت با جزئیات زیاد استفاده شده است.

لویی16

نئوکلاسیک انگلیسی: گرجی متأخر Late Georgian

اندکی پس از سال 1760 آغاز شد، که یک نظم کلاسیک را دوباره بر طراحی تحمیل کرد.

گرجی

   رابرت آدام که نامش به طور جدانشدنی با این جنبش درانگلستان پیوند خورده است و در ایتالیا تحصیل کرده بود. او در آنجا به دنبال الهام گرفتن از بناهای تاریخی دوران کلاسیک و رنسانس بود. دو نمونه زیر از آثار اوست؛

گرجی2

 

نئوکلاسیک ایالات متحده: سبک فدرال و امپراتوری

فدرال Federal

   با طراحی مستطیل شکل در مقیاس کوچک و ترجیح برای پرداخت‌های چوبی با رنگ روشن مشخص می‌شوند. سطوح عموماً شکسته نشده اما با نوارها و منبت‌هایی از چوب‌های متضاد تزئین شده‌اند و با کنده‌کاری‌های برجسته تزئین شده‌اند. معمولی‌ترین قطعات بوفه و میز کوچک منشی، هستند.

فدرال

امپراتوری آمریکا American Empire

   در قرن نوزدهم در ایالات متحده محبوب بود. قرار بود از سبک مبلمان فرانسوی الهام گرفته شود. به دلیل استفاده از تزئینات کلاسیک و کنده‌کاری‌های مقطعی و روکش تیره  شناخته شده است.

امپراتوری آمریکا